Załaz

Załaz to raper i producent, początki jego hiphopowej ścieżki sięgają roku 2004. Razem z Bolem, jego zaufanym kompanem, założyli dwuosobowy skład o nazwie Ponad Normę. W składzie tym, Załaz przez lata trenował i nabierał doświadczenia w sztuce robienia rapu i produkcji bitów. W roku 2007, do Ponad Normę dołączyli Mydło i Rogel. Dla grupy miał być to przełomowy okres, który w efekcie miał zaowocować zakończeniem pierwszej (okrutnie długo powstającej) płyty Ponad Normę.

Niestety prace nad projektem ponownie zwolniły tempa, rozpoczęły się nowe spory, problemy i nieporozumienia, a projekt do dziś nie ujrzał światła dziennego. Widząc to, Załaz postanowił zebrać bity i teksty, które wcześniej odpadły podczas selekcji do Ponad Normę i wykorzystał je do utworzenia swojego pierwszego projektu.

Poświęcając około roku czasu, we własnym pokoju, w najgorszych warunkach i na najgorszym na świecie sprzęcie, Załaz własnoręcznie uformował, nagrał, zmasterował i zamknął swój pierwszy solowy projekt pt. Oko Rapu, który finalnie ukazał się na portalu nakoz.org w styczniu 2009 roku.

Klimat panujący na płycie, jest przeważająco ciężki, mroczny i psychodeliczny, do czego głównie przyczyniła się specyfika bitów, wyprodukowanych przez Załaza. Brzmieniowo, syntetyka wybija się tu na pierwszy plan. Tematyka tekstów nie została skierowana na jakiś konkretny tor i raczej cechuje się zróżnicowaniem. Goście, którzy udzielili się na płycie, to „starzy znajomi” Załaza, czyli Bolu, Rogel i Mydło.

Dalej, po całkiem ciepłym przyjęciu się debiutu, Załaz postanowił iść za ciosem i od razu rozpoczął pracę nad kolejnym solowym projektem, na którego pomysł kiełkował już podczas tworzenia Oka Rapu.

W marcu 2012 roku ukazała się jego kolejna płyta Krzyk Który Wyzwala Ogień. Pierwsze bity i pomysły na ten projekt, powstały jeszcze podczas nagrywania Oka Rapu. Załaz już wtedy wiedział, że podstawą kolejnego projektu, musi być lepsza jakość i większa spójność płyty.

Od strony brzmieniowej, Załaz typowo postawił na syntetykę, jednak tym razem zadbał także o to, by w brzmienie wprowadzić więcej naturalnego klimatu. Na płycie można usłyszeć brzmienia dalekiego wschodu, muzyki etnicznej i sampli w klimacie nova bossa – prosto od Nouvelle Vague (zespół, z którego Załaz otwarcie mówiąc, zamierza w przyszłości zaczerpnąć jeszcze więcej).

Tematycznie płyta sprowadzona jest do „wędrówki z trzema jointami” – przez odmęty własnego wnętrza… długiej wędrówki, mającej na celu pomóc nam znaleźć i zrozumieć istotę szczęścia. Krzyk Który Wyzwala Ogień to dosłownie krzyk, pełen różnorakich emocji, obecnych w naszym społeczeństwie. Załaz tym projektem chciał udowodnić, że można zrobić płytę jednocześnie spójną, jak i zróżnicowaną pod względem klimatu.

Jeśli chodzi o listę gości, Załaz tym razem zaprosił do siebie większą grupę osób. Oprócz „żelaznej trójki” (Bolu, Rogel, Mydło), na projekcie udzielili się jeszcze tacy gracze jak: Azzja (Miss Destrukcji), Loko, DOT, Kony i Sifu (twórca jedynego bitu z płyty, który nie wyszedł z pod ręki Załaza). Całość materiału została nagrana i zrealizowana w studiu Taktik, pod pieczą Marcina Gągoli.

Raper aktualnie pracuje nad trzema projektami, jednym solowym oraz dwoma w kolaboracji z Bolu i Rogelem . Solowa płyta nosi tytuł Szalone Szaleństwo i znajdzie się na niej 14 traków. Warstwa muzyczna, została stworzona w całości przez Załaza a klimat bitów jest mocno syntetyczny. Będzie to projekt kolaboracyjny, ponieważ raper planuje zaprosić sporą ilość gości.

Jego ulubieni raperzy to Tech N9ne, Brotha Lynch Hung, Krizz Kaliko, Axe Murder Boyz (The Garcia Brothers), Boondox, Twiztid, Blaze Ya Dead Homie, Kottonmouth Kings, Necro, Swollen Members.

DYSKOGRAFIA:
Załaz – Krzyk ktory wyzwala ogien (2012)
Załaz – Krzyk Ktory Wyzwala Ogien (Singiel) (2010)
Załaz – Oko Rapu (2009)

LINKI:
http://www.myspace.com/zjemciejutro
http://www.facebook.com/people/Za%C5%82az-Kkwo/100002125071455
http://www.youtube.com/playlist?list=PL5FA51293DF2703CC&feature=plcp

Jedna myśl w temacie “Załaz

Dodaj komentarz (Pamiętaj o kulturze słowa i szacunku do drugiej osoby).

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s