Firma

„Firma powstała w 2000 r. Założycielami byli Tadek (wcześniej twórca pierwszego nielegalu krakowskiego DMF) oraz Kali (jako pierwszy zaproszony przez Tadka do współpracy). Debiut Firmy to produkcja wraz z warszawskim incydentem na składankę dj 600v pt.”Za dużo”. W roku 2001 Firma powiększa swe szeregi, do składu dochodzi Popek i Pomidor z Legnicy, a następnie Roman Boski, krakowski wolnostylowiec.

W efekcie powstaje nielegalna płyta ,,Pierwszy nielegal” i Firma zaczyna grać pierwsze koncerty. W roku 2002 ukazuje się pierwsza legalna płyta zespołu pt. „Z dedykacja dla ulicy”, niestety tuż przed oficjalną premierą do więzienia trafia najpierw Pomidor a parę dni później Kali.

Przez następne 3 lata Firmowcy promują swój rap. W 2003 r. nagrany zostaje pierwszy klip w historii polskiego hip-hopu w zakładzie karnym. Klip do utworu „Brat” nakręcony w ZK w Tarnowie podczas koncertu był także szansą na spotkanie z Kalim który przebywał w zakładzie do wiosny 2004.
W 2005 roku Kali, Tadek oraz Bosski wydają nielegal „Nielegalne Rytmy”, na którym prawie wszystkie utwory nagrane zostały do jamajskich riddimów. Uśmiech w stronę dancehallu to wynik wieloletnich fascynacji zespołu takimi DJ-ami jak Bounty Killer i jemu podobni. Płyta została przyjęta z wielka aprobata, do dziś publika żywo reaguje na koncertach na szlagiery takie jak „Jeden Buch czy „MO FAJA”.

Od 2006 Firma zaczyna współpracować z wytwórnia Prosto, wspólne nagrywki m.in. z Sokołem z WWO oraz udział w publikacjach takich jak MIXTAPE PROSTO, WWO potwierdza dobra markę składu. W tym samym roku cześć przenosi się do Anglii gdzie kontynuują zabawę z rapem ale i nie tylko. Popek zainspirowany formułą walk MMA zostaje zawodnikiem i już w 2008 roku odnosi pierwsze sukcesy czyli wygrane walki i olbrzymie zaciekawienie publiczności.

W 2007 roku wychodzi pierwszy solowy krażek przedstawiciela Firmy, który pozostał w Krakowie. Chodzi tu o Bosskiego i jego płytę „Krak”, która była swoistym eksperymentem i synteza brzmień elektronicznych oraz rapowanego słowa. Również w 2007 wydana zostaje pierwsza solówka Popka „Wyjęty Z Pod Prawa”, album w sztandarowej firmowej konwencji przyjęty z olbrzymia aprobata. Na następny album Popka nie trzeba czekać długo. Podczas swojej drugiej walki w klatce Popek ogłasza oficjalna premierę albumu „Heavyweiht”.

Po 6 latach przerwy, w 2008 r. skład wydaje kolejna uliczna płytę w pełnym składzie. Krążek nosi tytuł „Przeciwko Kurestwu i Upadkowi Zasad”. Płyta okazuje się ogromnym sukcesem potwierdzającym klase Firmy. Szlagiery z płyty m.in. „Faszywe Dziwki”, „Po Tej Samej Stronie” czy tytułowy „PKIUZ” z gościnnym udziałem HEMP GRU to hity, które wywołują wrzawę na koncertach.

W 2009 roku w lutym pojawia się druga elektroniczna solówka Bosskiego „KRAK2″ oraz kolejna publikacja z cyklu „nieLegalne Rytmy”, której premiera odbyła się 1.10.2009.

Klipy do utworów promujących „MAM WYJEBANE” oraz „MISJA” zajęły pierwsze miejsca w statystykach youtube Polska. Firma zdobyła m.in. laury: najwyżej oceniani, najczęściej subskrybowani, najczęściej oglądani. Sukces ten motywuje raperów do dalszej pracy, krystalizowaniem brzmienia i nieustannego postępu. Firma juz na 2010 rok szykuje nowe publikacje m.in. płyta POPEK & HIJACK, mocna porcja elektroniki a szczególnie dubstepu i drumnbasu na solówce Bosskiego KRAK3, na której wielu docenionych gości z Polski i UK, Solo Tadka i Kaliego oraz jubileuszowy nowy album Firmy wydany specjalnie na 10 lecie pracy na scenie.

Firmowcy prowadzą także popularne marki ubraniowe. W 2006 Tadek z Bosskim założyli markę JP Jestem Porządny. W październiku 2010 Firmowcy wydają nową markę ubraniową HASHwww.firmahash.pl.

Rap Firmy traktuje o ulicznych zasadach wedle jakich dorastali i żyją nadal przedstawiciele składu. Ten uliczny rap powstaje z ogromnej pasji oraz chęci przekazania słuchaczom dobrego słowa, mobilizowania do życia z klasa i honorowo, do bycia w porządku. Firma gra by przynieść otuchę w ciężkich chwilach ale i by walczyć z wszechobecnym kurestwem i niedorzecznościami systemu.”

źródło: http://firmakrk.pl

DYSKOGRAFIA:
2000 Składanka dj600 volt –”Za Dużo”(firma & incydent)
2001 FIRMA „Pierwszy Nielegal
2002 FIRMA „Z Dedykacja Dla ulicy”
2005 FIRMA „Nielegalne Rytmy”
2006 Mix tape Prosto
2007 Bosski „KRAK”
2007 Popek „Wyjęty Z Pod Prawa”
2008 Popek „Heavyweiht”
2008 FIRMA „Przeciwko Kurestwu i Upadkowi Zasad”
2009 Bosski „Krak2″
2009 FIRMA „Nielegalne Rytmy
2010 Bosski „Krak3″
2011 FIRMA”Nasza Broń to Nasza Pasja”

LINKI:
www.firmajp.pl
www.firmahash.pl
www.myspace.com/firmakrakow
www.youtube.com/bosskiskromny
http://pl.wikipedia.org/wiki/Firma_(grupa_muzyczna)

KONTAKT:
boski[at]firmakrk.pl

Dodaj komentarz (Pamiętaj o kulturze słowa i szacunku do drugiej osoby).

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s