Wywiad z twórcami składanki „KrkRap.com vol. 2 [Retrospekcja]

Pamiętacie portal krkrap.com? Poniżej zamieszczamy wywiad przeprowadzony z twórcami strony o krakowskim hip-hopie, ludźmi, dzięki którym przez wiele lat nasza scena „żyła” i była aktywna. Co dzieję się z nimi teraz? Czy dalej działają w tej kulturze? Dlaczego tak naprawdę krkrap.com przestał istnieć? Postaramy się wkrótce odpowiedzieć na te pytania, a tymczasem zapraszamy do lektury wywiadu z Naganem oraz Diabłem.

„Nagan i Diabeł – od lat związani z krakowską sceną Hip-Hop. Ci ludzie to zagorzali miłośnicy undergrundu i twórcy składanki „vol2” sygnowaną logiem portalu krkrap.com, która ukazała się w tym roku. Przkonajcie się co na niej usłyszymy i co się dzieje obecnie na krakowskiej scenie. Do dzieła!

Może na początek – co chcieliście osiągnąć wydając tę składankę, jaki mieliście w tym cel? To promocja miejscowej sceny?
Diabeł: 
No właśnie tu Cię zaskoczę, bo wiele osób widząc newsy, single i huczne zapowiedzi stwierdziło, że tą składanką „promujemy” krakowską scenę. Nic bardziej mylnego, to nie o to chodzi, bo dobry rap zawsze obroni się sam i nie trzeba go nigdzie promować czy pchać na siłę. Vol. 2 miał być przede wszystkim dla ludzi z naszego miasta – miał być takim udokumentowaniem pewnego okresu w krakowskim rapie, pokazaniem tego, jak ten rap się zmienił od czasów powiedzmy „Krk Rap Atak” czy nawet „Krk Na Mikrofonach”. Miał też zachować pewną ciągłość, systematyczność wychodzenia składanek w naszym mieście – takie przynajmniej było nasze początkowe założenie. Później pojawiła się myśl, żeby jednak płyta dotarła do jak największego grona słuchaczy – nie po to, aby promować konkretne składy z Krakowa, nie po to, aby promować naszą scenę, lecz po to, aby mniej więcej pokazać ludziom, co się u nas dzieje (chociaż przez brak kilku ważnych ekip udało nam się to może w 60%). A czy dzieje się dobrze czy źle – to już sami ocenią. O krytykę absolutnie nikt nie będzie się obrażał.

A kto był pomysłodawcą wydania tej płyty?
Nagan: Diabeł (śmiech). 
Diabeł:
 Wypadałoby w tym miejscu wspomnieć o naszej pierwszej składance, wydanej jeszcze pod szyldem portalu Hip-Hop.pl. Jej pomysłodawcą był Nagan – moja rola w tym wszystkim ograniczała się jedynie do zaprojektowania nadruku na CD oraz do wypalenia tych kilkuset płyt ze składanką. A vol. 2 to już bardziej moja inicjatywa – spontaniczny pomysł, który siedział w mojej głowie od czasów pierwszej składanki, a o którym przypomniał mi pewnego dnia kumpel z pracy. Krótka gadka z Naganem i już w ten sam dzień ogłosiliśmy nabór ekip na vol. 2.

Wiem, że zorganizowaliście konkurs dla artystów, którzy chcieli się znaleźć na Krkrap.com vol. 2. Skąd pomysł na taką formę selekcji?
Nagan: 
Przy pierwszej składance było identycznie i uważam, że to najlepsze rozwiązanie. Jedynym minusem takiej formy wyboru jest to, że później obraża się z 50 osób, że to nie oni zostali wybrani, ale my nie mamy na to już wpływu. Ktoś musiał odpaść, żeby ktoś mógł się dostać.
Diabeł: Życie.”

Przeczytaj dalszą część wywiadu:
http://www.hip-hop.pl/teksty/projector.php?id=1219747010


Dodaj komentarz (Pamiętaj o kulturze słowa i szacunku do drugiej osoby).

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s