Polar & Smyk – Obieżytrack RECENZJA PŁYTY

Obieżytrack to projekt dwóch krakowskich raperów: Polara i Smyka. Na płycie znajduje się 8 kawałków, na których wspomogło ich aż 12 gości. Produkcją zajął się Smyk, który stworzył bity dla 7 utworów oraz Wata którego muzykę możemy usłyszeć w kawałku Harówa.

Już w pierwszym kawałku Polar zachęca nas do zatracenia się w ich muzyce słowami:

zapraszam w me skromne progi 
tu gdzie gra muzyka
tętni tym dzielnica 
ludzie popadają w przeróżne nałogi
więc podgłośnij głośnik 
wpadnij w trans
zrobimy dziś tutaj obieżyświat”. 

To nie tylko trans, „to sposób życia” i jak nawija dalej Sylk „mój trans to twórczość w nas”. Macie ochotę wciągnąć się bardziej?

W następnym utworzemiła pani wycięta z sampla śpiewa „I need some securityI need some guarantee” a chłopaki zastanawiają się, rapując Daj Mi Gwarancję czy tak naprawdę zmieni się coś w tym kraju, w tym mieście, w ich życiu.

„W planach miała być utopia, jest Brooklyn i Queens w jednym
gdzie łzy wylewa się na bit albo na spacernik”

W kawałku Rola raperzy rozliczają się z konformizmem życia w systemie. Choć jak nawijają „Każdy z nas figuruje jako numer” i  „ludzie narzucają rolę” dalej pozostają sobą i realizują swoje pasje.

„Los dał nam wybór choć chcieli to zmienić
mówili a jednak są niemi
dają nam rolę to nie my żyjemy jak chcemy
na własnych patentach stąpamy po tej ziemi”

Po gorzkich Daj Mi Gwarancję i Rola, możemy na chwilę odpocząć od problemów na osiedlu i wczuć się w pozytywny klimat w utworze „Znajdź we mnie pozytyw”.  Polar nawija, by „znaleźć w nim pozytyw skoro widać same negatywy”. Mimo, że spóźnia się, jest leniwy, ma burdel w pokoju, „wypije tyle, że zaliczy glebę” a koledzy krzyczą:  „Polar trzeźwiej!”, zgadnijcie co robi? Jak każdemu z nas, jest mu z tym dobrze ;). Ciekawy, śpiewany refren Klebana nadaje kawałkowi wesoły, zabawny nastrój. To jednak nie koniec pozytywnych klimatów, w utworze K.K.M. słyszymy równie luzujący tekst oraz refren „Hej, hej Kilkanaście Kilo Mniej!”. Miłe zaskoczenie, że faceci też liczą kilogramy. ;)

Niesamowicie chilloutujący bit na kawałku Odwróć głowę idealnie synchronizuje się z cierpkim tekstem. Raperzy nawołują nas do odpowiedzialności i nie odwracania głowy od problemów. Nie obchodzą ich pieniądze bo i tak „te krople spadające z nieba spadają z sensem”.

Z refleksyjnego nastroju wyrywa mnie numer Nielegalnie, którego bit wzbogacają wokale aż 12 osób, w tym Szpaka oraz tradycyjnie świetny, melodyjny refren Grema.

Album zamyka utwór Harówa, w którym chłopaki podkreślają ciemną stronę sławy, która zawsze wymaga ciężkiej pracy. Czy osiągnęli swój cel? Nieważne jaka jest odpowiedź na to pytanie, warto było zagłębić się w ten trans i usłyszeć kolejną, dobrą produkcję z krakowskiego podziemia.

Na zakończenie, powtarzając za słowami Grema „bo nielegalnie nie znaczy szkodliwie”,  nielegal wart przesłuchania.

Emka


Dodaj komentarz (Pamiętaj o kulturze słowa i szacunku do drugiej osoby).

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s